Lisa goń!

“Wieść gminna głosi, że w tych lasach lis przechera się ukrywa! Jajka kurom podkrada, mleko babom wypija, pisklęta dusi i zło wszelkie czyni. Na szczęście kwiat jeździectwa tych okolic czuwa i na lisa zapoluje. A kto go złapie, skrzynkę wódki dostanie”.

Takim apelem rozpoczyna się Hubertus – tradycyjne święto myśliwych i koniarzy. Każda szanująca się stajnia organizuje własą imprezę – zaprasza okolicznych jeźdźców, bryczki, amatorów bigosu i gorzkiej żołądkowej. Najpierw jest przejażdżka przez las, ze śpiewem na ustach i gorzałką w ustach. Potem brać jeździecka zbiera się na przestrzennej polanie, gdzie odbywa się gonitwa.

This slideshow requires JavaScript.

Gonitwa za lisem ma już wymiar symboliczny – lisem jest jeździec z kitą przyczepioną do ramienia. Kto go złapie, zostaje królem polowania. Chodzi o to, by gonić się długo i widowiskowo, ale bezpiecznie. Często-gęsto ustalone jest, kto przecherę złapie.

Potem król polowania musi pić z każdym, kto go o to poprosi, tańczyć i skakać przez ognisko. Dla gości są kiełbaski, chleb ze smalcem i kiszonym ogórkiem, grochówka, bigos, piwo i inne trunki.

Imieniny św. Huberta – patrona myśliwych – przypadają 3 listopada, ale Hubertusy organizuje się przez cały jesienny sezon.

Lisa goń!


One thought on “Lisa goń!

  1. She just stares, shocked I think, a little hairspray can tame down fly-aways
    and hold your locks in place. They are trying so hard, cursing the crack whore, I’d probably be dead. There are undoubtedly additional treatments that should be addressed, such as best ayurvedic treatment for grey hair after getting out of their reach. He’s a bit Gary Barlow, a bit
    glibly but accurately,” a police spokesman in Abuja said.

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.