Sztokholm. 30 stopni w cieniu

Lagom, lagom – byle się nie spieszyć

W Sztokholmie było 30 stopni w cieniu. Nie miało to żadnego sensu. Słońce zachodziło o jedenastej wieczorem. Do dziewiątej lepiej było siedzieć w knajpie. Nie mieliśmy wyjścia, zwłaszcza że statki odpływały spod Grand Hotelu właściwie co trzydzieści minut, a na Växholm była tylko godzina drogi.

Na samym Växholm nie było nic. Jedna ulica, dwa sklepy, przystań i pływający w kółko stateczek wożący turystów na małą wysepkę z ufortyfikowanym zamkiem, w którym można było poczuć się jak uwięziona średniowieczna księżniczka i przepuścić trochę pieniędzy. Ale za to często odpływały statki na inne wyspy. Nie bardzo nam się spieszyło, ale upał był nie do wytrzymania. Leżeliśmy na trawie w cieniu kasztanowców i w końcu wsiedliśmy na jakiś pierwszy lepszy statek.

Bilety kosztowały sto koron. Mogliśmy sobie tak pływać do upojenia, bo szkierów w Szwecji jest trzydzieści tysięcy. Z samolotu wyglądają jak strupy na rozległym cielsku Bałtyku, jak owłosione lasami brodawki albo jak kocie wymiociny na lustrze. Wtedy dopłynęliśmy chyba na Möja, gdzie skorzystaliśmy sobie z Allemannsrätten, bo nie chciało nam się wydawać pieniędzy na hotele. Trafiliśmy akurat na Midsommar. Płowowłose nordyckie Helgi tańczyły wokół umajonych pali w wiankach na głowie, a my jedliśmy kiełbaski, krewetki i zapijaliśmy trzy-i-półprocentowym piwem, bo przypłynęliśmy za późno, a do tego akurat w niedzielę i nie zdążyliśmy do Systembolaget po wódkę albo chociaż jakieś przyzwoite Heinekeny.

Stamtąd mogliśmy już właściwie tylko płynąć do Tallina albo do Helsinek. Ale wróciliśmy do kurortowego Sztokholmu, w którym odpuścił już trochę upał, bo chcieliśmy jeszcze pokąpać się w jeziorze Mälaren i przespacerować promenadą do wieży telewizyjnej i z powrotem.

Vaxjo. Trzydzieści stopni w cieniu

Godzina 22.45

Więcej fotoszopa niż zwykle. Ale zdjęcia po prostu rozpływały się w tym upale.


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.