Język, którego nikt nie rozumie

Widok z egerskiego minaretu

Kraj, w którym na Polskę mówi się Lengyelország i który jest o połowę mniejszy niż był i niż mógłby być. Słowacja to kiedyś były Góre Węgry z pięknym miastem Pożoń (dzisiaj Bratysława). Rumunia zabrała im Siedmiogród (Erdély), Serbia Wojwodinę (Vajdaság), Chorwacja Slawonię, Ukraina Zakarpacie, a Austria Burgenland. Terytorium obcięto o dwie trzecie. A dzisiaj Węgrzy mogą co najwyżej przylepić sobie na samochód nalepkę z konturami mapy Wielkich Węgier i narzekać. W języku, którego nikt nie rozumie.

Hungary. A country where Poland is called Lengyelország and which is half the size it used to be and could be. Slovakia was once the Upper Hungary, and its capital city called Pozsony. Romania took Transylvania (Siebenburger), Serbia took Voivodina, Croatia took Slavonia, Ukraine – Carpathian Ruthenia, Austria – Burgenland. The territory shrinked by 2/3. And today people can only put a sticker with an old contour  map at the back of a car and complain in the language that nobody understands.

Eger

száraz – wytrawny, édes – słodki

Katedra – székesegyház
Wysoko – magas

 

Pozdrowienia – üdvözlet

Andrzej Stasiuk pisze tak: “No więc popijaliśmy aszú i jechaliśmy na wshcód. Właściwie uciekaliśmy przed zachodem, przed beznadziejnym Budapesztem, gdzie w najgorszej, ale wysztafirowanej spelunce przy Rakóczi utca kieliszeczek körte palinki kosztował trzy razy tyle, co w Nagykálló, a kawa jeszcze więcej. Uciekaliśmy przed deszczem, bo na Dunaj, na Wzgórze Gellerta, na mosty, na wszystko runęło oberwanie chmury. Ale był dzień 20 sierpnia, dzień świętego Stefana i mimo deszczu spadochroniarze skakali z legendarnych AN-24, ciągnąc za sobą wstążki dymów w narodowych kolorach: zielonym, czerwonym i białym”. (“Jadąc do Babadag”).

Ale. Cukier to cukor. Piątek to péntek, a Niemiec to Német. A że Polak-Węgier dwa bratanki, to i dogadać jakoś się zawsze da.

 


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.