W góry!

Czyli droga na Czerwoną Ławkę

IMG_2154
Widok z Czerwonej Ławki

Drogę na Czerwoną Ławkę (Priečne sedlo) zobaczyłam z daleka rok temu, podczas wycieczki do schroniska Téryego (o zeszłorocznej wyprawie tutaj). Ludzi mozolnie pnących się po stromej ścianie, wyglądających jak mróweczki. “Ależ bym chciała to przejść” – pomyślałam. No i udało się 🙂

I saw the route to Priečne sedlo for the first time last year, when I hiked to Teryho Chata (click). People were climbing up and looked like little ants 🙂 Then I told myself I ahd to do that the following year. And I did!

Wyruszamy do Zakopanego z Krakowa wcześnie rano. Od razu łapiemy autobus do Starego Smokovca (kierunek: Poprad, ponownie firma Strama, rozkład tutaj). W Smokovcu jesteśmy około 10. Szybka kawa, przekąska i do góry. Planujemy dojść tylko do schroniska, ale nad nami zbierają się chmury, nie ma co zwlekać.

We set off from Cracow to Zakopane (by bus) and then catch the next bus to Stary Smokovec (direction is Poprad, the bus company – Strama). We arrive in Smokovec around 11 a.m. A fast snack and coffee and we’re ready to go.

Stacja elektriczki w Starym Smokovcu, wodospady; widoki na góry; podróż w plecaku

Początek to zielony szlak ze Smokowca do Hrebienka. Asfaltowa, chwilami szutrowa droga szybko mija, chociaż plecak przez pierwszą godzinę ciąży niemiłosiernie. Następnie wybieramy czerwony szlak w kierunku chaty Zamkovskiego (Zamkovského chata). Tam szybki przystanek na toaletę i ruszamy wyżej – zielonym szlakiem w stronę schroniska Téryego. Droga z samego dołu do schroniska zajmuje nam około 4 godzin, ale robimy dość dużo przystanków na zdjęcia.

We begin with the green route to Hrebienok, then the red one to Zamkovsky shelter (Zamkovského chata). We make a quick stop and keep on hiking on the green route towards Téryego shelter. It takes approxminately 4 hours from Smokovec, but we stop a lot to take pictures.

SONY DSC
Malá Studená dolina, czyli dolina Małej Zimnej Wody. W oddali w górze widać schronisko

Schronisko Terego (Téryho chata, 2015 m n.p.m) leży w przepięknej dolinie Pięciu Stawów Spiskich. Wędrówka z dołu jest umiarkowanie trudna i męcząca – najpierw prowadzi nas ścieżka z wygodnie ułożonych kamieni, potem trochę przejść przez rumowiska głazów. Schronisko wypatrzeć można już z oddali, potem jednak to pojawia się, to znika.

Téryho chata is located in a beautiful valley of Five Spiš Lakes. The journey is moderate: no technical difficulties, some passages through giant stones. From time to time one can see the shelter high above.

tery2

Nocleg kosztuje 21 euro (rezerwowałyśmy go wcześniej, można zadzwonić albo napisać maila – nie było z tym problemu, kontakt tutaj), śniadanie 5 euro. To słynne śniadanie składające się z chleba oraz opakowań 🙂 – jest dżem, miód, czekolada, masło, pasztet oraz jajeczko. Daje radę. Można też zjeść zupę czosnkową (3 euro), gulasz z knedlikiem (7,5 euro) czy napić się piwa (2,5 euro). Jeśli nie ma już miejsc sypialnych, można spać na podłodze/ławach w sali jadalnej (11 euro). Załoga udostępnia maty i śpiwory jeśli ktoś nie wziął ze sobą. Kibelek jest elegancki, kabina plus umywalka, woda leci z kranu, do spłukiwania sedesu wiadereczko 🙂 Luksus w porównaniu z chatą pod Rysami!

A night at Téryho costs 21 euro (we booked it by e-mail, contact info here), breakfast 5 euro (bread, jam, honey, butter, egg). Some basic stuff to eat (quite tasty): goulash (7,5 euro), garlic soup (3 euro), beer (2,5 euro). You can also sleep over in the dinig room of there is no place (11 euro). The bathroom rocks: elegant toilet with a bucket to flush and a proper sink with running water. Luxury in comparison to Rysy shelter!

SONY DSC
Widok z chaty

Otoczenie chaty to jedno z piękniejszych miejsc, jakie widziałam w Tatrach. Spokój, cisza, cudowne widoki, kozice podchodzą na kilkanaście metrów. Można się zadumać, pobyć trochę samemu, tylko z naturą.

The shelter’s surroundings are gorgeous. It’s one of the most beautiful places I have ever seen in Tatra mountains. Silence, animals coming as close as just a couple of meters… Only you and nature. Lovely.

SONY DSC
Otoczenie chaty
Kozice pod chatą

Jakby tego dobra było mało, trafiamy akurat na tzw. blue moon, czyli drugą pełnię w miesiącu. Widok jest spektakularny!

What’s more, we’re just in time to see the Blue Moon… Breathtaking!

moon ok
Tatrzański Blue Moon i zachód słońca

Koniec widokówek! Wstajemy o szóstej rano i po śniadaniu wyruszamy na Czerwoną Ławkę. Specjalnie wybrałyśmy ten wariant: chciałyśmy uniknąć tłumów turystów na szlaku. I faktycznie, jesteśmy prawie pierwsze – przed nami tylko trzyosobowa grupa ze schroniska.

Time for some climbing! We set off early in the morning. It’s the best way to reach Priečne sedlo as we’re almost the first on the saddle, there is only a small group of three.

lawka4

Najpierw idziemy wspólnym, żółtym i zielonym szlakiem do rozstajów. Jest kawałek podejścia, w jednym miejscu ubezpieczony łańcuchami, ale nietrudny. Wspaniale widać stawy w dolinie. Na rozstaju odbijamy w lewo, na żółty szlak. W prawo odchodzi droga do Doliny Jaworowej, którą można dostać się do Tatrzańskiej Jaworzyny.

Kilka zakosów po ścieżce i stajemy przed ścianą. Krótki odpoczynek, rękawiczki, pełna koncentracja i idziemy! Całość ubezpieczona jest łańcuchami (są dwa; od 2013 roku szlak jest dwukierunkowy). Potem skalna półka, gdzie można na chwilę się zatrzymać, a następnie wejście po klamrach. Na koniec wąska rynna. Serducha biją, zaczyna prószyć śnieżek. Jestem tak skoncentrowana na dobrych chwytach i stawianiu stóp, że prę do góry bez chwili wytchnienia.

We follow the yellow route to the crossroads. The path is steepy, but not difficult. Later, the green path goes to Javorova Valley, while we turn left to the saddle. A couple of v-turns and we see the final wall! The whole route is secured with chains, there are also brackets.

 

wchodze
Wchodzę!

I w końcu na przełęczy! Wspinaczka zajęła nam około 30 minut. Miejsca mało, ale chwila na odpoczynek musi być. Zejście jest dość nieprzyjemne, po luźnych kamykach. Trzeba uważać, w kilku miejscach jeszcze łańcuchy i klamra.

Finally the saddle! The climbing took us around 30 minutes. On the pass there is very little space and the descent is quite unpleasant. There are still chains.

lawka5
Radość na przełęczy!

Schodzimy już spokojnie do Zbójnickiej Chaty. Krajobraz piękny: głazy, staw, góry. Po początkowym trudniejszym zejściu szlak prowadzi po głazach. Wędrówka jest naprawdę przyjemna, tym bardziej, że spotykamy znajomą z Warszawy, niejaką Katarzynę, znana także jako Wicemistrzyni Maratonów i Mistrzyni Freaków. Świat jest mały! Ruch na szlaku minimalny, napotykamy tylko grupę Litwinów idących na przełęcz od drugiej strony.

The descent to Zbojnicka Chata is later easy and very pleasant. Traffic is minimal: we meet only a group of Lithuanian tourists and… our good friend from Warsaw! Scenery is breathtaking again.

Kozica
Kozic!

W Zbójnickiej robimy dłuższą przerwę, po chwili wychodzi słońce. Schodzimy piękną Doliną Staroleśną do Hrebienka i dalej do Smokovca, gdzie docieramy wczesnym popołudniem. We did it!

From Zbojnicka, we follow downwards through Veľká Studená dolina to Hrebienok and Smokovec. We did it!

Nosicze wchodzą do Zbójnickiej Chaty

Podsumowując: trasa na pewno dla zaawansowanych. Słowacy uważają ją za trudniejszą od Orlej Perci (Polacy – odwrotnie). Ja na Orlej nie byłam, nie mogę więc porównać.

Moim zdaniem dobrze jest zrobić trasę na dwa razy, z przystankiem w którymś ze schronisk – Teryho albo Zbójnickim (chociaż na moje oko przejście Ławki w kierunku przeciwnym niż w stronę Zbójnickiej jest trudniejsze). Inaczej trasa zabiera około 10 godzin. Poza tym spanie w schronisku sprawia, że na szlaku niemal nie ma ludzi. Widziałam zdjęcia z innych wypraw. Nie wyobrażam sobie wchodzenia na Ławkę w tłoku. Podobnie nie wyobrażam sobie wchodzenia na przełęcz w deszczu.

kolaz6

Na koniec jeszcze trochę zdjęć. W większości dzięki Karolinie, ponieważ mój aparat się był zbuntował i robił zdjęcia nieostre jak stara nokia. Karolina, dziękuję. Nie tylko za zdjęcia, za wszystko.

This slideshow requires JavaScript.


One thought on “W góry!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.