Jak zostaliśmy milionerami 

  
Na pewno słyszeliście o irańskich pieniądzach. To niełatwa waluta. Nazywa się rial, ale nikt w rialach nie liczy. Dlaczego? Bo jeden rial to tyle, co nic. Za tysiąc riali można kupić butelkę wody mineralnej albo bilet na miejski autobus. Za sto tysięcy – kebaba. Za milion – nocleg w podrzędnym hotelu.

Co w tym skomplikowanego? Irańczycy rzadko podają ceny w rialach. Posługują się tomanami. Jeden toman to 10 riali, więc jeśli coś kosztuje 5 tomanów, to powinno kosztować 50 riali, ale żeby było jeszcze weselej, cena, która wynosi “5”, zwykle znaczy 50 tysięcy riali. Więc “50” to nie 50 riali albo 50 tys. riali, tylko pół miliona. I bądź tu człowieku mądry…

Skutkiem ubocznym tej galopującej inflacji jest to, że pieniądze nie mieszczą się w portfelach. Gdy wymienialiśmy dolary w Tabrizie, kantor przyszedł do nas w postaci pana z wypchaną reklamówką. Dostaliśmy 10 milionów riali w setkach. I weź to teraz, człowieku, przelicz. 

Drugim skutkiem jest to, że oprocentowanie lokat w banku sięga… 19 procent! 

Trzecim skutkiem jest, że parę lat temu irański NBP musiał wprowadzić do obiegu banknot o nominale 500 000 riali, bo stówka przestała wystarczać. Gdy pierwszy raz go zobaczyłam, przyjrzałam się podejrzliwie: napisane jest na nim “Iran cheque”, a w przewodniku ani słowa o takim nominale… Ale jest jak najbardziej prawdziwy.

 

Ile zarabiają Irańczycy? Trudno powiedzieć, ale najniższa pensja to około 300 dolarów. Czy są tu ludzie bogaci? Oczywiście, ale większość żyje bardzo skromnie, choć wielu dzieli się z nami wszystkim, co ma.
W Teheranie na ulicy widzieliśmy pewnego mężczyznę. Jedną rękę wyciągnął po pieniądze, drugą zasłaniał twarz, żeby nikt nie zobaczył, jak żebrze. 

 PS. Nadal mamy problemy z internetem, ale jak tylko dorwiemy lepsze połączenie, napiszemy, co nas spotkało w Esfahanie, jak wyglada irański dom i jak obchodzone jest święto Aszura. 


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.