Koh Tao

Jest czwarta trzydzieści rano. Jest ciemno. Za oknem mruczy wielkie miasto. Warszawa przewraca się z boku na bok jak śpiący wieloryb. Ja nie śpię, jet lag mi nie pozwala. Myśli wracają osiem tysięcy kilometrów dalej i trzydzieści pięć stopni w górę.

Na Koh Tao.

Po tym, jak znalazłyśmy nocleg w Sairee Cottage, dni były podobne do siebie, ale w żadnym wypadku nie nudne. Budził nas deszcz. Tropikalna ulewa, w czasie której można wszystko, bo temperatura nie spada nawet o jeden stopień. Roślinność prawie wchodzi do naszego bungalowu, włazi w oczy i uszy. Nigdzie nie widziałam tak intensywnej zieleni.

IMG_7214

Koh Tao to wyspa zmysłów. Wzrok szaleje na widok lazurowej, przejrzystej wody.  Można wpatrywać się w nią godzinami, tak jak plażowe psy. Stoją i patrzą w wodę. Ma kolor jak z fresków. Jak z wirtualnej rzeczywistości. Chodzimy więc na plażę i patrzymy w wodę. Temperatura przy brzegu to jakieś dwadzieścia siedem stopni. Wieczorami aż parzy w stopy.

IMG_7615

Słuch. Szum deszczu, pięć razy dziennie. Szum wody. Cykady, które ktoś włącza z chwilą, gdy zajdzie słońce. Muzyka z plażowych barów. Słodkie tajskie słówka, kom kum kaaa, z przeciągniętą ostatnią sylabą. Ptaki. Szum wiatraka nocą. Nieustanny.

IMG_7516

Węch. Pachnie olejek kokosowy, którym kobieto-mężczyzna masuje mi plecy. Pachnie cytrusowy płyn na komary, którym trzeba spryskiwać się przed każdym wieczornym wyjściem. Pachną owoce. Sól. Curry. Kadzidło.

IMG_7430

Smak. Rano arbuz, banan i ananas, dojrzały jak raj. Potem kawa. Tajskie curry, pad thai z knajpki o nazwie Coffee Boat. Pędy bambusa, smażone tofu, glass noodles, chrupiące kiełki, biały ryż. Mleczko kokosowe. Krewetki.

65824381-d713-4bf6-9840-d0a6f63feb33

Dotyk. Ból pod ręką masażysty o niewiadomej płci. Słona woda obmywająca ciało. Ukąszenia owadów. Ziarenka piasku. Parzydełka meduz. Ugniatające plecy i ramiona obce ręce, codziennie. Bose stopy na piasku.

IMG_7257

Koh Tao.

Mam nadzieję, że wrócę.

IMG_7654


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.